Araç Takip Sistemi Nedir ?

Araç takip sistemleri araçların ne zaman nerede olduklarını, nasıl kullanıldıklarını anlamak için geliştirilmiş bir teknolojidir. Bu teknoloji ile firmalar araçlarının iş amaçlarına uygun şekilde kullanılıp kullanılmadıklarını kontrol ederler, böylece hem verimlikliklerini arttırırlar hem de masraflarını azaltırlar.

 

Araç takip sistemleri her ne kadar ilk uygulamaya alındığında aracın ne zaman nerede olduğu bilgisini gösterme amacında olsa da, daha sonra şirketlerin araçlarını ve araç giderlerini yönetmek için kullandıkları sistemler haline gelmiştir. Araç takip sistemleri şirketlerin mevcutta kullandıkları altyapılar ile entegre çalışan ve faaliyet maliyetlerinin daha etkin kontrol edildiği sistemlere, hatta şirketlerin daha da rekabetçi olmalarını sağlayan altyapılara dönüşmüştür. Bu gelişmiş ve daha entegre sistemlere filo yönetim sistemi adı verilmektedir. Bu yapıya geçen şirketler araç takip sistemlerinden daha yüksek fayda sağlamaktadır. Örneğin lojistik şirketleri ERP (Enterprise Resource Planning) veya TMS (Transport Management Systems) altyapıları ile entegre şekilde araç takip sistemi kullandıklarında yapılan seferler ile araç kullanımı ve oluşan maliyetleri sefer bazında takip etmekte, hem maliyetlendirme konusunda daha etkin bilgiye sahip olmakta hem de müşterilerine ürünlerin teslimatı ile ilgili anlık bilgi vermektedir.

 

Araç takip sistemlerinde aracın konumu dışında en önemli konulardan bir tanesi aracın ne kadar yakıt tükettiğini ve yakıt tüketiminin standartlara göre fazla olmasının nedenlerini saplar. Vektör olarak bu konuda 10 yılı aşkın tecrübemiz ile her araç segmentinde (binek, hafif ticari ve ağır vasıta) araçların nasıl kullanıldığını (sürüş analizi) ve aracın ne kadar yakıt tükettiğini ve tüketimi oluşturan sebepleri filo yöneticilerine ve şirket sahiplerine anlık olarak sunmaktayız. Böylece normalda 1500 rpm ortalama motor devri ile kullanılması gereken bir dizel motorlu aracın 2500 rpm ortalama devir ile kullanılması sebebi ile oluşan %20 civarındaki fazla tüketimi şirketler tespit edebilmektedir. Sürücüleri bilinçlendirerek ve yönlendirerek bu fazla tüketimlerin azaltılması sağlanmaktadır.

Araç Takip Sistemi Nasıl Çalışır ?

Araç takip sistemleri araca takılan bir cihaz ile GPS alıcısı üzerinden GPS uydusu ile haberleşilerek araç konumu belirlenerek aracın ne zaman nedere olduğu bilgisi toplanır. Bu bilgiler cihaz üzerinde bulunan GSM modem aracılığı (SIM kart ile) ile Internet üzerinden araç takip sunucularına aktarılır. Burada işlenen veriler araç takip sistemi web arabirimi, tablet uygulaması veya cep telefonu uygulaması üzerinden görüntülenmesine imkan sağlar.
Araç takip sistemlerinde kullanılan cihazlar araçlardan alınması istenen verilerin neler olduğuna bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Sadece araç konumunu görmek isteyen firmalar için sunulan hizmetlerde konum bilgisini iletmesi yeterli olan cihazlar kullanılırken, aracın yakıt tüketimi ile ilgili bilgi almak isteyen firmalara araç bilgisayarına (Binek ve hafif ticari araçlar için CANBUS, ağır vasıta araçlar için FMS) bağlana bilen özellikteki cihazlar sunulmaktadır. Ayrıca motosiklet için araç takip sistemi kullanılmak istendiğinde cihazın mutlaka motosiklet aküsünü bitirmeyecek ölçüde akım kullanan ve optimizasyonları yapmış cihazlar olması gereklidir. Ek olarak motosikletler hava şartlarından daha fazla etkilendikleri için suya ve neme dayanıklı özellikteki cihazların kullanımı şarttır.

Araç Takip Ne Fayda Sağlar?

YAKIT TASARRUFU SAĞLAR

Araçlarınızın iş amacı dışındaki (örnek: mesai saatleri dışı, hafta sonu, ziyaret bölgesi dışı vb) kullanımını önleyerek, fazla KM yapmasını ve buna bağlı olarak fazla yakıt harcamasına engel olur. Aracın kullanımı ile ilgili bilgileri almanızı sağlayarak, aşırı hızlı veya yüksek devirli araç kullanımını gibi yakıt tüketimini arttıran durumları tespit etmenize ve azaltmanıza yardımcı olur.

ZAMAN TASARRUFU SAĞLAR

Araçlarınızın iş amacına uygun kullanılmasını sağladığı için gereksiz yere kullanımlar yerine iş amacına uygun kullanım sayesinde zaman tasarrufu sağlar. Örneğin normalde günde 4-5 ziyaret yapan bir dağıtım ekibi, bu sistem devrede olduğunda ziyaret sayısı 6-7 seviyesine çıkarabilir. İşe başlama ve bitirme sürelerini takip edebildiğiniz için, performansı değerlendirmenizi sağlar.

SÜRÜŞ GÜVENLİĞİNİ VE PERFORMANSINI ARTTIRIR

Aracınızın hızlı ve kötü kullanımını engelleyerek trafik dostu olmasını sağlar. Oluşabilecek kazaların azalmasına yardımcı olur, böylece hem manevi kayıpların hem de maddi ve iş gücü kaybının önüne geçebilirsiniz. Üstelik araçların alabileceği trafik cezalarının da önüne geçerek gereksiz yere maddi kayıp yaşamazsınız.

ARACINIZIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAR

Araç çalınması ya da kaybolması durumunda emniyet ekiplerinin daha hızlı müdahale etmesini ve aracınızın daha kısa sürede bulunmasını sağlar. Ham maddi kayıpları hem de iş gücü kaybını azaltır.

Araç Takip Sisteminde Merak Ettikleriniz

Türkiye’nin 81 ilinde de uzman ekiplerimiz tarafından cihazlarımızın montajı yapılmaktadır.

Cihazlarımız aracın aküsüne bağlanır veya araçta yer alan OBD II soketine takılır. Ayrıca cihazların içerisinde bir batarya bulunmaktadır.

Vektör Araç Takip ve Filo yönetimi arayüzünden çağrı açabilir veya çağrı merkezimizi (0 212 251 3555) arayabilirsiniz.

Tak/Çalıştır özellikli cihazlarımızı 1 dakikadan kısa bir sürede aracınızın OBD II portuna takabilirsiniz. Kablolu cihazlarımızın montajını uzman ekiplerimiz tarafından montajı yaklaşık 20 dakikada yapılır.

Cihazımız aracın içerisindeki OBD II portunun bulunduğu bölgeye yada araç ön konsolunun arka bölümüne bağlanır.

Araç takip sistemi GPRS üzerinden çalıştığı için GSM operatörlerinden M2M tipi sim kart almanız gerekmektedir. Ücretleri operatörlerin kendi tarifelerine göre değişiklik göstermektedir.

Normal kullanımda 10 MB’dan daha az veri tüketimi gerçekleşir. Kullanılan araç takip sistemin araçtan aldığı veri miktarı ve veri gönderme sıklığına göre tüketim artar veya azalabilir.

Araç takip sistemi ile araçları kullanan kişilerin gereksiz yere yaptıkları kullanımlar (arkadaş ziyaretleri,küçük gezintiler vb.) azalır. Araç takip sistemi servis hizmeti veya müşteri ziyaretlerinin daha iyi planlanması için kullanıldığında toplamda kat edilen mesafenin ve harcanan zamanın optimizasyonu sağlanır. Bu faydalar birleştiğinde tüketilen yakıt miktarı azalır ve şirketinize yakıt tasarrufu sağlar.

Evet fayda sağalayabilirsiniz. Az ve çok araç olduğundan bağımsız olarak araçların kullanımı bazında %15’e kadar tasarruf sağlamanız mümkündür.

Araç takip sistemimizde motor blokaj özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği hem web arabirimi üzerinden hem de mobil uygulama üzerinden kullanabilirsiniz.

Aracınızın her an nerede olduğunu, hareket halinde olup olmadığını hem web arabirimi üzerinden hem de mobil uygulama üzerinden izleyebilirsiniz.

Araç değişikliği yaptığınız durumlarda araç takip cihazını yeni araca aktarmak için talepte bulunabilirsiniz. Araçtan araca aktarım için demontaj ve montaj ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Araç takip cihazınızın yeni araca aktarımı yetkili servislerimizde yapıldığı durumlarda garantisi sözleşme süresi dahilinde devam eder.

Araçlarınızı web arabirimi ve mobil uygulama üzerinden aynı ekrandandan aynı anda 7/24 izleyebilirsiniz. Dilerseniz herhangi bir aracı ya da araç grubunu ayrı ayrı görüntüleyebilirsiniz.

Aldığınız paket kapsamına yurtdışı kullanımının dahil olması durumunda araç takip sisteminin yurt dışında kullanabilirsiniz. Bu durumda ayrıca kullandığınız operatörün yurt dışı data kullanımını aktifleştirdiğinizden emin olmalısınız.

Araç takip cihazı araç içerisinde konumlandırıldığından dışarıdan herhangi bir müdahale yapılamaz.

Araç takip sistemini kullanmak için herhangi bir program yüklemenize gerek yoktur. Sistemi herhangi bir bilgisayardan yada mobil telefondan giriş yaparak kullanabilirsiniz.

Aracınızın yakıt tüketim miktarını sistem üzerinden görebilirsiniz. Ayrıca araçlarınızın yakıt tüketimlerinin neden fazla olduğunun analizini de sistem üzerinden inceleyebilirsiniz.

Araç takip sistemindeki raporlardan mesai içi ve dışı KM kullanım ve süre bilgisini alabilirsiniz.

Araç takip sistemindeki izleme modülü üzerinden belirleyeceğiniz tarihler arasında araç geçmişini görüntülüyebilir, araç hareketlerini video formatında oynatabilirsiniz.

Tanımlayacağınız raporların ve alarmların otomatik olarak e-posta adresinize gelmesiyle filonuzdaki hareketleri daha kolay takip edebilirsiniz. Ayrıca kurduğunuz alarmlar ile ihlalleri tespit edebilirsiniz.

Araç takip sisteminde oluşturacağınız bölge öğesiyle aracınız belirlediğiniz alanlara geldiğinde size haber verir. Tanımlayacağınız raporlarda ziyaretlerin ne oranda gerçekleştirildiğini görebilirsiniz.